טו בשבט הגיע

והפעם: עשרה דברים על טו בשבט, תכנית בערוץ ה 1 היום בשש וחצי, פרשת השבוע בבת חפר, ריפוי דרך הטבע – סוף שבוע בנחל צבירה והר מסור, מסע יציאת מצרים

עץ הסייבה בטיקל

שלום לכם

היום, יום חמישי, בשש וחצי בערב אני מופיע בערוץ 1 בתכנית על טו בשבט, אני מזמין אתכם לראות בברכה.

ולכבוד טוב בשבט עשרה דברים שאולי לא ידעתם.

 1. ראש השנה לאילנות – אילן ולא עץ, כי אילן בגימטריא זה 91, מספר הקסם בקבלה המציין חיבור בין שמים (יהוה 26) וארץ (אדני 65), וכך גם כל מילה שלה גימטריא 91 תציין חיבור זה: אמן, מלאך, סוכה, מאכל, יהלום, סאל, טבעי, צא ועוד. ואומר, אילן כסמל המחבר שמים וארץ.
 2. ולזכותו של העץ, כי האדם הוא 'עץ השדה', גימטריא דעת (474), הספירה המחברת בין שמים וארץ. הנה אם כך משני כיוונים שונים אנו מגיעים לאותו עניין. הללויה
 3. ראש השנה – יש ארבע כאלו, ראש השנה למלכים, הרוחני, ב א' בניסן, ראש שנה למעשר בשר בחודש אב, ראש השנה לאדם בתשרי, וראש השנה לאילנות.
 4. ראש השנה לאילנות – בהלכה מועד זה חשוב לחישוב מספר השנים בו העץ מוציא פרי, בהלכה מתירים לאכול פירות מהשנה הרביעית, שנה רביעית של העץ? או של הפרי? את מספר שנותיו של העץ מחשבים לפי ראש השנה בתשרי, ואת מספר השנים שבהם הוא נותן פרי לפי ראש השנה לאילנות. ואל תעמיקו, אבל טוב לדעת.
 5. טוב בשבט – עקרו התענגות על הפרי של העץ, וכלל לא בנטיעות, רק ב 1884 בפעם הראשונה החליטו במושבה יסוד המעלה לנטוע עצים בטו בשבט, וב 1890 יעבץ מנהל בית הספר בזכרון הציע להכניס את הנטיעות כטכס לטו בשבט, ובתחילת המאה ה 20 הסתדרות המורים החליטה להכניס את הנטיעות כמסורת קבועה לטו בשבט. והרי מבחינת עונות השנה, עדיף לנטוע לפני עונת הגשמים ולא בסופה.
 6. טו בשבט – שייך לזמן שבו יש חניטה, כלומר הפרח נהפך לפרי. ברובד הפנימי רוחני, זה הזמן בו מבקיע אור מתוכנו. היינו בהתכנסות חורף, בחושך, חצינו את הימים הקצרים בשנה, ועכשיו הימים מתארכים, האור גדל בחוץ וגם מתוכנו הוא מתחיל לבקוע, אור זה הוא פרות עבודתנו הפנימית שנעשתה במהלך החורף, וזה הזמן שלנו להתענג על פרי עבודה זו.
 7. טוב בשבט ברצף השנה הרוחנית הוא השלב ה 11, בו יש מהלך מהותי ופריצת דרך לפני הירח המלא האחרון של השנה בו חוגגים את פורים, ומגיעים למדרגה של 'עד לא ידע'. תזכורת: השנה היא מעוברת לכן עד פורים נחכה חודשיים.
 8. את המהלך של יציאה מקפאון ללבלוב מסמלות 4 כוסות היין שאנו שותים בטו בשבט, כוס ראשונה לבנה, יין לבן, מייצגת את ההתכנסות של החורף, אחר כך לבן מהול בקצת אדום לציון תחילת השינוי, אדום מהול בקצת לבן, להתגברות השינוי ולבסוף רק אדום, לכבוד הלבלוב שיש בעונה זו של השנה.
 9. השקדיה פורחת? השנה אנחנו לפני שנה מעוברת, לכן טו בשבט יוצא מוקדם מהרגיל, גשם לא היה כמעט, לכן לפחות השנה השקדיה עוד לא פורחת.
 10. ליאת רגב בתכנית שתשודר היום בערוץ 1, שאלה אותי מה אני מאחל לכרמל בחג זה. ואני עניתי שאני מאחל לכרמל שאנחנו נלמד מהשריפה הזאת, נלמד לכבד את הטבע, את העצמה שלו, את הרצון והצרכים שלו, מאחל לכרמל שהאסון הזה יגרום לכולנו לתהליך שיש בו חינוך, מודעות, צמיחה ולא רק ניסיון מהיר לתקן, אני מאחל לכרמל שהאדם החי בו יעריך את האפשרות לחיות בכרם אל. חג שמח לכולנו

ומה עוד אצלנו:

25 לינואר: על פרשת השבוע, והפעם פרשת משפטים

אחרי שהחלפתי את שותפי ועמיתי לדרך אוהד אזרחי בשיעור שלו ברמת גן על פרשת השבוע, קבלתי הזמנה לעשות כזה משלי במושב בת חפר, ליד כפר יונה, נתניה. ביום שלישי הקרוב נצא לדרך. במהלך הערב נעמיק בסוגיות השונות של פרשת השבוע מרמת הפשט ועד לרמת הסוד, וניגע בסוגיות השונות של הפרשה ברוח רעננה ועם חיבור למה שקורה בכאן ועכשיו בחיינו, בסביבה הקרובה, ובארץ ובעולם ככלל. השיעור פתוח לקהל הרחב ואין צורך בידע מוקדם.

המפגשים יתקיימו בבית מש' נאור בשד' השומרון 58 מ 20:30 – 22:00. אנא הרשמו טלפונית אצל ליה 0526334097 או שמואל 0546678998. מחיר 50 ₪

27- 29 לינואר – ריפוי דרך הטבע: סוף שבוע בהר מסור ונחל צבירה.

במהלך סוף השבוע נלמד כלים של חיבור למימדים השונים של הטבע, ונשתמש בטכניקות ריפוי הכוללת מדיטציה, תנועה וטכסים. צפון הערבה הוא אזור המזכיר את ערש הבריאה, נוף פתוח ורחב, משורים ציוריים, עצי שיטה, שקט ועומק, יוצרים מרחב שכולו הוד קדומים. הר מסור הוא ההר הבולט באזור, הוא אינו גבוה, והטפוס אליו אינו קשה, ועדיין הנוף הנשקף מפסגתו הוא רחב ועצום. נחל צבירה הוא יובל של נחל נקרות, אזור מקסים שיש בו כוחות ריפוי מיוחדים. מזג האוויר בעונה זו של השנה הוא אידיאלי לביקור בערבה.

הכוונה של הסוף שבוע היא להיות עם ולפגוש את הטבע ברבדים השונים שלו, הגשמי, האנרגטי והרוחני, ולעבור דרך מפגש זה תהליך  של ריפוי אישי. פרטים מלאים כאן.

7 – 20 אפריל – מסע יציאת מצרים, כולל ליל סדר על ראש הר סיני, בהנחייה משותפת עם הרב אוהד אזרחי

הקשר העמוק שלי לאורו של משה ולעניין יציאת מצרים, מחזיר אותי שוב לאותו מסע מופלא, אתמול הסתכלתי על סרט וידאו שבחור בשם פאולו מאיטליה עשה על המסע בשנה שעברה והתרגשתי כל כך. זוהי חווית חיים יש בה עומק, שייכות וחרות. השנה ביחד עם הרב אוהד אזרחי שותפי לדרך, נצא למסע המופלא הזה והפעם נערוך מסע חגיגי במיוחד, מסע שיביא עימו אור לחזון משותף שאנחנו יוצרים ביחד עם עוד חבורה רחבה וטובה של אנשים, והוא 'נביעה' האקדמ-יה העברית של הרוח. השנה את מסע יציאת מצרים נתחיל בדרום הרחוק, באבו סימבל, ומשם נעלה לאורך הנילוס עד הפירמידות, כשבעצם התכנית של מצריים הוא שוות ערך למסע מלא שבמצרים, אך לא נסיים בפירמידות, אלא נמשיך בעקבות משה אל הר סיני, שם נחגוג את ליל הסדר על ג'בל קתרינה, לפרטים מלאים על המסע: ראו כאן

מי יתן וכל היצורים הברואים יהיו מאושרים

שמואל

תגובה אחת על טו בשבט הגיע

 1. מאת גיליה טואג‏:

  ועוד על ט"ן בשבט:
  הראשונים שהפכו זאת לחגיגת ליל סדר, הם השבתאים באיזמיר שבתורכיה, וסדר ט"ו בשבט הוזכר לראשונה בספר חמדת ימים שנכתב באיזמיר.
  השבתאים בחג זה כיוונו את החג לאילן- אל המשיח- הנקרא הירוק- שהוא תמיד מלבלב- והם כיוונו כמובן לשבתאי צבי.
  זאת בנוסף ולמרות שחגגו את הולדתו ג בט' באב.
  בברכה גיליה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *