מצרים זזה

והפעם: על מצרים, עושים סדר ברשימות, פרשת השבוע בבת חפר, עולם לבן, מסע יציאת מצרים

שלום לכם

אתחיל בזה שאני עושה סדר ברשימות שלי ואודה לכם את תקדישו כמה דקות מזמנכם לעדכן את הפרטים שלכם כאן

מצרים. סלים החבר הבדואי שלי בסנטה קתרינה טוען שאצלם הכל רגוע והחיים נמשכים כרגיל, אחמד לעומתו הסוכן שאיתו אני עובד במצרים, ספר לי בתגובה למייל שלי שדרש בשלומו, שהוא נמצא בתוך חלום רע, והוא רק מקווה להתעורר ממנו. חייו של אחמד שעובד בתיירות, מקור ההכנסה מספר 1 של מצרים, השתנו ביום אחד, הוא כמובן היה מעדיף שהיציבות תחזור לארצו וכך גם התיירים, יציבות אני מעריך תחזור במהרה למצרים, אבל בצורה אחרת לגמרי.

בגלל הקשר העמוק שלי למצרים, ומספר הפעמים הרב שאני מבקר במקום, רבים שאלו אותי לאחרונה מה קורה במצרים, אז זהו, איני בטוח מה קורה, אבל מה שבטוח 'קורה', העולם הערבי קץ בסדר החברתי הישן והוא שואף לסדר חדש, אפשר כבר לומר בודאות שהוא הצליח ליצור חלל חדש, והשאלה הגדולה היא מי יכנס לחלל הזה, מצרים כישות דמוקרטית מודרנית וחופשיה, האחים המוסלמים עם איסלם קיצוני שישב לנו על הגבול, או כל תצורה אחרת. מצב שכזה יוצר מצב של אי ודאות, וזו יוצרת גם בתוך כל אחד מאתנו חלל חדש, עולות מחשבות על מה יהיה, מה יקרה, מה לעשות, ואם בכלל אפשר לעשות.

גם ברובד האישי כשנוצר חלל חדש של אי ודאות, חשוב לבדוק מי נכנס לחלל הזה, המנהיג הפנימי ובעל החזון, או הפחד. ואני חושב ששנת 2011 מכניסה אותנו בגדול לתוך ההכרה הברורה, החיים הם אפשרות, ואת האפשרות הזאת אפשר לחיות מתוך חזון, בגמישות מתמדת ובהסכמה מלאה לקבל את אי הודאות שיש בהשתנות המתמדת של תנאי החיים, או שאפשר לחיות אותם מתוך פחד בחיפוש מתמיד אחר בטחון. אם אנחנו בישראל רוצים לעזור לאחינו במצרים ולהאמין שהם יבחרו בחופש ולא בעוד מבנה פנטי קיצוני, בוא נבחר זאת לפניהם. כן, דמוקרטיה כבר יש לנו, וכנראה גם חופש, לפחות במבנה החברתי, בפנימיות לעומת זאת עוד לא הצלחנו לחצות את הקו שבו החזון מקדים את הבטחון. אצלנו לצערי הרב עושה הרושם הבטחון הוא הראשון לתפוס כל חלל פנוי.

אני מאמין שכולנו היינו רוצים לחיות חיים מתוך חזון, רצון ויצירתיות ולא חיים שהבטחון והצורך בהשרדות הם הבחירה הראשונה שלהם. מן הראוי להתחיל תהליך שכזה ברובד האישי, זה לא קל כמו שזה נשמע, אבל יש לכל אחד ואחת את האפשרות לבחור בזה. ביחד, קבוצה של פרטים שהצליחו להגשים זאת ברובד האישי, נצליח ליצור חברה שלא חושבת קודם על בטחון, אלא מונעת מחזון של שלום, אחווה ואהבה לזולת.

אמא אדמה בתאוצה, העולם הערבי מתנער מהישן, דברים קורים עכשיו בפלנטה, והם קורים מהר, כדאי לעלות על הגל, ולא לפחד שהוא עוד רגע ישטוף אותנו.

חזרתי שלשום מאיטליה, זכיתי להעביר סדנה במקום יפה בהרים, שברכו אותי בעולם שכולו  לבן, הכל מסביב היה מכוסה בשלג. מרחב נקי ומלוטש ולב צחור. מצורפת תמונה, גם זה קורה בעולם. הללויה

ומה עוד אצלנו:

יום שלישי הקרוב 15 לפברואר: על פרשת השבוע, והפעם פרשת כי תישא

ערב על פרשת השבוע במושב בת חפר, ליד כפר יונה, נתניה. במהלך הערב נעמיק בסוגיות השונות של פרשת השבוע מרמת הפשט ועד לרמת הסוד, וניגע בסוגיות השונות של הפרשה ברוח רעננה ועם חיבור למה שקורה בכאן ועכשיו בחיינו, בסביבה הקרובה, ובארץ ובעולם ככלל. השיעור פתוח לקהל הרחב ואין צורך בידע מוקדם.

המפגשים יתקיימו בבית מש' נאור בשד' השומרון 58 מ 20:30 – 22:00. אנא הרשמו טלפונית אצל ליה 0526334097 או שמואל 0546678998. מחיר 50 ₪

 

7– 20 אפריל – מסע יציאת מצרים, כולל ליל סדר על ראש הר סיני, בהנחייה משותפת עם הרב אוהד אזרחי

אני מאמין שעד אז, הכל יהיה רגוע, וזה יהיה עיתוי מצוין לעשות זאת. הקשר העמוק שלי לאורו של משה ולעניין יציאת מצרים, מחזיר אותי שוב לאותו מסע מופלא, אתמול הסתכלתי על סרט וידאו שבחור בשם פאולו מאיטליה עשה על המסע בשנה שעברה והתרגשתי כל כך. זוהי חווית חיים יש בה עומק, שייכות וחרות. השנה ביחד עם הרב אוהד אזרחי שותפי לדרך, נצא למסע המופלא הזה והפעם נערוך מסע חגיגי במיוחד, מסע שיביא עימו אור לחזון משותף שאנחנו יוצרים ביחד עם עוד חבורה רחבה וטובה של אנשים, והוא 'נביעה' האקדמ-יה העברית של הרוח. השנה את מסע יציאת מצרים נתחיל בדרום הרחוק, באבו סימבל, ומשם נעלה לאורך הנילוס עד הפירמידות, כשבעצם התכנית של מצריים הוא שוות ערך למסע מלא שבמצרים, אך לא נסיים בפירמידות, אלא נמשיך בעקבות משה אל הר סיני, שם נחגוג את ליל הסדר על ג'בל קתרינה, לפרטים מלאים על המסע: ראו כאן

מי יתן וכל היצורים הברואים יהיו מאושרים

שמואל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *