האם הגיע הזמן?

הקדמה שכתבתי לניוזלטר של מהות החיים בחודש ינואר

הנה נכנסנו אל שנת 2012 עמוסת הנבואות, שמבשרות לנו מנעד גדול של עתידים: מסוף העולם ועד מעבר כולל לתודעה חדשה לעולם שלם יותר.
האם הגיע הזמן? מהו בכלל הזמן? ממש לא מזמן חגגתי יובל שנים. זו הייתה חוויה מוזרה ביותר, לא הרגשתי בן חמישים, והאמת שאיני יודע בכלל איך אדם בן חמישים אמור להרגיש, זה היה בסך הכל מספר שציין נקודת זמן מסוימת בחיי, מספר ריק מתוכן, הרגשתי טוב ורענן בנפש לא פחות מכל גיל אחר, אני חייב להודות שבקטן צרצרה לה מחשבה במוח שאמרה שאת מחצית החיים כנראה כבר מזמן חציתי, זו הייתה מחשבה מטרידה משהו אבל גם מעודדת, היא הביאה אותי להבנה שאולי הגיע הזמן לעשות את כל מה שרציתי מזמן לעשות ולא עשיתי. בפועל כדאי לישם זאת בכל גיל, אין טעם לחכות לזמן מסוים.
בנפל באגם גוקיו המופלא בגובה 5500 מטר למדתי שלהיות יעיל ולהספיק זה בעיקר תפיסה מודרנית, בסיני טיילתי פעמים אין ספור עם בדואים שיש להם מלא זמן, ובפפואה חייתי עם אנשים שאין להם שום תפיסה על מושג הזמן, הבוגרים שביניהם אפילו לא ידעו בני כמה הם, וכששאלתי כמה זמן לוקח להגיע, הם הסתכלו אלי בעיניים תמהות והפנו אותי אל השעון כי לא הייתה להם תפיסה כמותית של זמן. לכל אלו היה המון חופש בתוך ההתיחסות שלהם אל הזמן, ואני ניסיתי להפנים ולישם.
במנזר בודהיסטי אמנו אותי לחוות שאין זמן אלא רק כאן ועכשיו, כשעוד בנעורי טענתי שרוב האנשים בכלל חיים כל הזמן בשביל איזה עתיד שבמילא בדרך כלל לא מתגשם. במסעותי בתודעה חוויתי איך אפשר למתוח את הזמן, ושכמה דקות יכולות להרגיש כמו ימים שלמים שיש בהם עולם ומלואו, ומהשפה העברית בהתבוננותי אל שורש המילה למדתי אולי את אחד הדברים החשובים ביותר בהתייחסותי לזמן, שזמן הוא מעל לכל ולפני הכל הזדמנות.
אני חי בזמן קוי, אבל כשאני בטבע, ואני הרבה בטבע, אני מתחבר למחזוריות ולזמן המעגלי שלו. בטבע אני מפנים את חכמת קהלת: לכל זמן, ועת לכל חפץ תחת השמים, אני מתפלל ששנת 2012 תהיה עת שלום.
לקריאת הניוזלטר המלא לחץ כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *