ערכת התמצאות לבוחר

13 אמות מידה לבוחר

שלום לכם

אני מצרף מאמר שכתבתי לאתר Xnet ומהות החיים. לקריאת המאמר באתר לחצו כאן, לקריאת המאמר לפני עריכה המשיכו לקרוא

הבחירות בפתח וצריך להחליט למי בוחרים, אבל איך אני יכול לבחור מנהיג שיוביל אותי כשלעתים כשאני בסופרמרקט אני מוצא את עצמי בוהה במגוון העצום של היוגורטים המונחים על המדף ולא יודע איזה מהם להכניס לעגלה, והבחור שלידי בכלל מצלצל לאשתו ושואל אותה איזה גבינה עדיף לקחת. כשהטלפון מצלצל אני בוחר אם לענות או לא, ולעתים אני בוחר בחירות גדולות כמו: עם מי לחלוק את חיי. בכל יום אני, כל אחד מאתנו, לוקח אין ספור בחירות מקטנות ועד גדולות שמעצבות את חיי, ובעצם 'בחירות' הם עניין גדול בחיים, ולא רק אלו של הכנסת.

אז איך בוחרים? מה בוחרים? מי בוחר? לצורך העניין ערכתי ערכת התמצאות קטנה שמטרתה לעזור לנו לבחור.

ערכת ההתמצאות: 13 מידיה (Midaya) אמות המידה לבחירה נכונה.

 1. מי הבוס – השאלה הראשונה שעלינו לשאול זה מי בוחר, בכל אחד מאתנו חלקים רבים, עם רצונות שונים, וכשבאים לבחור, צריך להחליט מי הבוס, איזה חלק בתוכי הוא זה שקובע: הראש, הלב, התחושה, האינטואיציה. אם אין בוס פנימי ברור, או אם כל יום במשרד המנהל יושב בוס אחר זהו מתכון בדוק לכאוס.
 2. מי הבוס 2 – זוהי אולי אמת המידה החשובה בערכה. האם הבוס שמיניתי בוחר מתוך פחד או מתוך חזון. כאן על כל אחד מאתנו להתבונן ולהעמיק שוב ושוב כדי לבדוק מתי הפחד שולט ודומיננטי הוא זה שמניע אותנו ומתי הרצון וחזון. בקשה: אל תפספסו בעניין  זה, בחרו באומץ ועם אומץ.
 3. לכו קודם כל עם הרצון העמוק ביותר – בדרך כלל יש לנו מלא רצונות, אנחנו רוצים את זה ואת זה וגם את זה, אם כך חשוב לעשות היררכיה ברורה ברצונות שלנו ולהבין מהו הרצון העמוק ביותר, לבחור בו ולהגשים קודם כל אותו, כל שאר הרצונות צריכים לישר קו אתו. אם נבחר להגשים רצונות קטנים אבל לא נגשים את הרצון העמוק ביותר תמיד נשאר עם תחושת חסר ופספוס.
 4. הקושי העיקרי בבחירה הוא הפרידה –בבחירה, בכל בחירה יש פרידה, כאשר אדם בוחר בדרך מסוימת, הוא נפרד מכל שאר הדרכים האחרות, כאשר אדם בוחר לנסוע לארץ מסוימת הוא נפרד זמן זה מהאפשרות לנסוע  לכל שאר הארצות, כאשר אדם בוחר באישה הוא נפרד מהאפשרות של לחיות עם נשים אחרות. עניין הפרידה שבבחירה הוא קושי אמיתי ואל לזלזל בו, כדי לבחור חייבים ללמוד להיפרד.
 5. לא לפחד לטעות – לא פעם הקושי שבבחירה מתבטא בפחד מלטעות, יהיו כאלו שלא יבחרו רק מהפחד לא לקחת בחירה נכונה. כאן אין אפשרויות אחרות, חייבים להיות מוכנים לטעות, אחרת גם לא נלמד לבחור נכון.
 6. אל תפספסו הזדמנויות היו מוכנים להשתנות – לא פעם הבחירה מצריכה שינויים רבים ולעתים כאלו מהותיים, אני יכול להעיד על חיי שלא פעם פספסתי הזדמנויות רק כי לא הייתי גמיש וזריז בשינוי שהייתי צריך לעשות ברגע הנתון.
 7. אל תשארו בצומת הרבה זמן – זהו מפתח פנימי לבריאות, כאשר אדם נמצא בצומת שבה הוא צריך לקחת בחירה זמן רב מבלי להחליט, הוא יתעייף, הדואליות תשחק אותו, הוא עלול להגיע למצב של תסכול וכעס, שיקטינו עוד יותר את הבהירות שלו בעניין ויקשו עוד יורת על הבחירה, וכדור השלג השלילי ילך ויגדל. הכלל הוא: אל תשאר בצומת הרבה זמן עדיף לקחת החלטה שגויה מאשר להישאר בצומת לאורך זמן.
 8. אל תשארו בצומת הרבה זמן 2 – יש כאלו שהתיקון שלהם זה לבחור, הם יכולים לבלות את חיים שלמים בצומת, או ברצף צמתים בלתי נגמר, לאלו נאמר, תבחרו ולא משנה במה, העיקר תבחרו.
 9. לא לוותר על האמת הפנימית – החיים הם לא אידיאליים ולא פעם אנחנו מתפשרים, זה חלק מהעניין וחלק חשוב, לדעת להתפשר זה בריאות, אבל חשוב לאורך זמן לבדוק שהפשרה באה בתאום עם האמת הפנימית שלנו, פשרות מצטברות עלולות להרחיק אותנו מהאמת שלנו ואנו עלולים למצוא את עצמנו חיים חיים שהם לא שלנו או חיים שהם לא אנחנו, לכן כאן נשים אזהרה: אל תתרחקו מעולם מהאמת הפנימית שלכם, המלצה: חיו חיי אמת.
 10. בחרו באופציה שיש בה מקסימום חיים – לא פעם אנחנו ניצבים בפני שתי אופציות טובות, או לחילופין בפני שתיים לא טובות, המפתח הוא תמיד לבחור באופציה שבה יש מקסימום חיים. איך יודעים מהי? הלב מרגיש חיים, תקשיבו לו.
 11. ואהבת לרעך כמוך – כשאנחנו בוחרים חשוב לראות את הטוב הגבוה של הכלל ולא רק של עצמנו, ובמילים אחרות אל תהיו אגואיסטים, כשאתם בוחרים שימו את האגו בצד.
 12. ואהבת לרעך כמוך 2 – כלומר תדאג לאחרים כמו שאתה דואג לעצמך, אם אדם לא דואג לעצמו ובוחר רק דרך הטוב של האחרים (ילדים אמרנו!) מתישהו לא נשארת אהבה והוא עלול למצוא את עצמו עם תחושות של קורבנות. דוגמא קונקרטית שאני פוגש פעמים אין ספור, זוג או אחד מבני הזוג נשאר ביחד רק בשביל הילדים, האם פגשתם אדם בוגר אחד שהיה רוצה שהוריו יחיו את חייהם רק בשבילו?
 13. הולכים אל הלא נודע- אל תחפשו בטחון בבחירות שלכם, חיו את הרגע הזה במלאות וזכרו בכל רגע אנחנו הולכים אל הלא נודע.

באחד השיעורים שאל תלמיד את רבו: כבוד הרב איך אני יודע אם בחרתי בדרך הנכונה? איך אני יודע אם אני בוחר נכון? והרב ענה לו: אתה לא יודע, אבל אם לאורך זמן חייך לא נעשים מאושרים יותר ושמחים יותר סימן שאתה לא נע בדרך הנכונה.

מי יתן וכל היצורים הברואים יהיו מאושרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *